Święto Patrona Bursy Janusza Korczaka

 

  • 39. rocznica nadania imienia Janusza Korczaka Bursie Szkolnej Nr 1 w Kaliszu,
  • 1. rocznica nadania sztandaru Bursie

Dzień 1 czerwca dla Bursy Szkolnej Nr 1 im. Janusza Korczaka to dzień szczególny – od 1978 roku Janusz Korczak jest Patronem Bursy oraz rok temu nadano sztandar Bursie. Uroczyste świętowanie tych faktów rozpoczęło się Mszą Św. w Parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, koncelebrowaną przez Ks. Prałata Pawła Kostrzewę, Ks. Łukasza i Ks. Wojciecha.

Oficjalna akademia odbyła się w placówce. Zainaugurowana została odśpiewaniem Hymnu Polskiego oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod tablicą pamiątkową patrona przez delegację wychowanków.

Wzniosłym momentem obchodów Dnia Patrona było wystąpienie Pani Dyrektor Jadwigi Jeziorskiej na temat ponadczasowej wartości pedagogiki Janusza Korczaka. Pani Dyrektor przypomniała najbardziej znane, sformułowane przez Korczaka i obecne w całej jego praktyce wychowawczej prawa dzieci – prawo dziecka do szacunku, miłości, życia w pokoju i w radości. Do serc wychowanków trafiły także mądre myśli Janusza Korczaka, m.in. Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie. Pani Dyrektor złożyła również wszystkim wychowankom życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Wszystkich obecnych zachwyciła inscenizacja pt. ,,Prawa Dziecka” na motywach powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, doskonale przygotowana przez panią Beatę Kwinciak. Wychowankowie rewelacyjnie wcielili się w kreacje głównych bohaterów, tj. Króla Maciusia, marszałka, posłów czy dziennikarza. Aktorzy z niesamowitym wyczuciem i kunsztem oddali charakter postaci, podejmując ważne i uniwersalne tematy: prawa dziecka, relacje międzyludzkie, odpowiedzialność za siebie i innych. Charakter przedstawienia dopełniła dopracowana scenografia oraz rekwizyty.

Program artystyczny wzbogacony został o utwory zaśpiewane przez wychowanki Aleksandrę Smardz oraz Sarę Zając przy akompaniamencie Marcina Trędowskiego.

Ten wyjątkowy dzień zakończył się uroczystą kolacją ze słodkim poczęstunkiem.