Akcja profilaktyczna – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W listopadzie od ponad 30 lat obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Pomysł zrodził się w USA w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku.
Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat.

W naszej placówce jak co roku przygotowano profilaktyczną akcję antynikotynową mającą zniechęcić młodzież do sięgania po papierosy. W ramach akcji 21 listopada 2017 r. odbyły się zajęcia mające przypomnieć negatywny wpływ papierosów na zdrowie. Zajęcia prowadziły panie: pedagog szkolny Ewa Majorowicz oraz wychowawca Izabela Paszyn. Przedstawiono młodzieży prezentację multimedialną pt. „Wpływ palenia tytoniu na stan zdrowia dzieci i młodzieży” a także przeprowadzono panel dyskusyjny. Młodzież miała okazję wypowiedzieć się na temat poruszonego problemu. Przygotowano także akcję plakatową w całej placówce.

22 listopada 2017 r. odbyły się rozgrywki sportowe w ramach zajęć alternatywnych.

Ewa Majorowicz i Izabela Paszyn