Wieczór Wigilijny w Bursie Szkolnej Nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu

21 grudnia Bursa Szkolna Nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu tradycyjnie uczciła zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Jadwiga Jeziorska powitaniem gości: Zastępcę Dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Delegatury w Kaliszu, Pana Zbigniewa Taranka, Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, Pana Mariusza Witczaka, Proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu Księdza Prałata Pawła Kostrzewę, rodziców wychowanka, nauczycieli, pracowników oraz wychowanków.

Część artystyczną uroczystości stanowił Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu utalentowanej młodzieży bursy. Wprowadzeniem do koncertu była krótka historia kolęd. Kolędy, jak twierdził przed laty wybitny etnograf Zygmunt Gloger, „są krasą domowego życia tak, jak kwiaty są ozdobą roślin i ziemi”. Nie są to pieśni przypadkowe, a te same, które śpiewaliśmy rok, dwa, trzy lata temu i jeszcze w dzieciństwie i to jeden z powodów, dlaczego tak bardzo lubimy kolędować. Trudno dziś sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez kolęd. To tak, jakby brakowało jednego dania na stole wigilijnym lub pustego miejsca dla wędrowca. Wielu z utęsknieniem wyczekuje chwili, kiedy będzie można radośnie wyśpiewać chwałę Dzieciątka Jezus, które przyszło na świat wśród nocnej ciszy, a na wieść o Jego narodzeniu moc struchlała. Kolęda „Wśród nocnej ciszy” w wykonaniu Anny Miklas przy akompaniamencie Marcina Trędowskiego rozpoczęła koncert. Z nimi powitaliśmy Jezusa narodzonego. Młodzi artyści zabrali także publiczność do stajenki w Betlejem w kolędzie „Przybieżeli do Betlejem” oraz delikatnie uspokoili kolędą „Gdy śliczna panna”. Wychowankowie wprowadzili nas w cudowny nastrój świąteczny m.in. kolędami „Lulajże Jezuniu”, „Mędrcy świata”, „Gdy się Chrystus rodzi” czy „Cicha noc”. Następnie dźwięki wiolonczeli Oliwii Dembińskiej i pianina Marcina Trędowskiego porwały serca do wspólnego kolędowania w „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Kulminacyjnym punktem koncertu była autorska piosenka Jednego z Naszych Utalentowanych Wychowanków Rafała Hammermeister pt. „Wracaj zimo”. Wychowanek zaprezentował w bursie swoją twórczość po raz pierwszy. Rafał, razem z zespołem w składzie: Marcin Trędowski, Anna Miklas i Oliwia Dembińska, zabrał całą publiczność w Magiczną Krainę Zimy.

Tajemniczy nastrój wzmacniała magiczna scenerię podkreślona efektami świetlnymi.

Po części artystycznej odbyła się uroczysta Kolacja Wigilijna w stołówce, gdzie wszyscy tradycyjnie po wspólnej modlitwie podzielili się opłatkiem. Później nadszedł czas na skosztowanie tradycyjnych potraw. Na stole wigilijnym nie mogło zabraknąć zupy grzybowej, pierogów z kapustą i grzybami, karpia, śledzi, makowca i piernika. Świąteczny klimat podkreślały przepiękne dekoracje, choinka i blask świec. To były chwile pełne wzajemnej życzliwości, radości i świątecznej magii…

Artykuł opracowała:
wicedyrektor Ilona Stanisławska