Wigilia w bursie

Jest jeden szczególny dzień w roku w naszej tradycji, kiedy każdy zwykły człowiek ze czcią bierze do swych rąk kawałek białego i kruchego opłatka, by podzielić się nim z bliskimi, krewnymi, przyjaciółmi. Tym dniem jest Wigilia, kiedy jak w żaden inny dzień poddajemy się nastrojowi, refleksji i wspomnieniom dni, które są za nami.
Z okresem Bożego Narodzenia związane są teatralne inscenizacje narodzenia Chrystusa – jasełka.

W dniu 21 grudnia 2015 roku, jak co roku, aby tradycji stało się zadość, w Bursie Szkolnej Nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu obchodzony jest Wieczór Wigilijny i odgrywana jest jasełka. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: zastępca naczelnika Wydziału Edukacji UM Kalisza, pan Krzysztof Jurek oraz ksiądz Włodzimierz z Parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

Młodzież, pod kierunkiem wychowawczyni, Beaty Kwinciak, przygotowała przedstawienie jasełkowe zatytułowane „Bóg między nami”.  Tekst jasełki dostarczył wszystkim zebranym wiele refleksji, zawierał przesłanie dla wszystkich zagubionych w doczesnym, materialnym życiu. Wieczór uświetniony został koncertem kolęd i pastorałek, przygotowanym przez młodzież z sekcji wokalnej.

Po części artystycznej pani dyrektor Jadwiga Jeziorska podziękowała młodzieży za przygotowanie akademii i zaprosiła gości, grono pedagogiczne oraz wychowanków na uroczystą kolację.

W świątecznie udekorowanej stołówce pani dyrektor zwróciła się do obecnych z życzeniami i zaprosiła do podzielenia się opłatkiem. Wspólnie kolędowaliśmy przy choince, blasku świec i tradycyjnych wigilijnych potrawach. Był to czas, aby zatrzymać się i oderwać od codziennych spraw i obowiązków.

Beata Kwinciak